www.saglikrehberim.net

Yağ Aldırma Ameliyatı Liposuction Nedir

15
Yağ Aldırma Ameliyatı Liposuction Nedir

Yağ aldırma veya diğer adıyla liposuction, kilo ile birlikte cilt altında biriken fazla yağların 2-4 mm kalınlığında kanüller ve vakum yardımı ile alınması işlemidir. Yağ alma işlemi oldukça fazla uygulanan bir işlemdir. Öyle ki A.B.D de 2009 yılında 198.000 yağ alma ameliyatı yani liposuctionyapılmış ve bu alanda en fazla yapılan 4. estetik ameliyat olmuştur.

Bu uygulamayı biraz açacak olursak, bu yöntem genel bir zayıflama yöntemi değildir. Kişi kilo verdikten ve vücut kitle endeksi normal bir düzeye indikten sonra yalnızca bölgesel yağ fazlalıklarını vücudun dışına alarak vücudun normal hatlarına getirilmesi işlemidir. Bu yöntem içinde  tedavi  edilebilecek bölgeler; yüz, boyun, kollar, bacaklar ve vücuttaki bazı bölgesel yağ toplanmalarıdır.

Liposuction ile erkeklerdeki büyük meme problemleri ve büyük lipomlar da tedavi edilebilir. Yağ  alma işleminde yağ hücrelerinin sayısı kalıcı olarak azaltılır ve kişi işlem sonrası kilo alsa bile eski gibi kötü bir görüntü oluşmaz.

Liposuction Ameliyatı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücudun her hangi bir bölgesinden alınacak yağ  miktarını belirlemek çok  önemlidir. Öyle ki her alandan eşit ve en uygun oranda yağ almak gerekir. Bu da tecrübe ve deneyim gerektirir. İşlem sırasında vücuttan bir seferde alınacak yağ miktarı da tartışılan konular arasındadır. Fakat genel görüş, vücuttan alınan yağ miktarının vücut ağırlığının %5 ini geçmemesi gerektiği yönündedir ki vücut dengesi zorlanmasın. Mesela 80 kg olan bir hastadan 4.5 L yağ sorunsuz alınabilir. Bu oranın üzerinde de yağ almak mümkündür. Ancak bu işlem konusunda eğitimli uzman doktorlar  ve anestezi ekibinin uzmanlığı çok önemlidir. Sonrasında da hasta yakından takip edilmelidir.

Yağ alma işlemi ameliyathane koşullarında, tedavi edilecek bölgeye göre  de lokal ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Cilde girilen kanüller sayesinde 2-4 mm lik kesiler gerçekleştirilir. Bu kesiler estetik açıdan vücut kıvrımlarında gizlenmek sureti ile yapılır ve uzun vadede görülmez.

Yağ alma işlemine başlamadan önce cilt altına ağrı ve kanamayı azaltıcı özel bir ilaç enjekte edilir. Daha  sonra farklı kalınlıklardaki borular, yani kanüller ile cilt altındaki yağ bölgesine girilir ve  bu  sayede  yağ dokusu vakumlanarak çekilir. Ameliyat ortalama  45 dk. ile 2 saat arasında değişir. Ameliyat bittikten bir kaç saat sonra bacaklarda veya başka bir bölgede pıhtı oluşmaması için hastanın ayağa kalkması ve yürümesi gerekmektedir. Bunun yanında  ameliyat sonrası bol  bol sıvı  tüketmek gerekir. Ameliyat sonrasında ödem ve kanamayı kontrol altında tutmak amacı ile derinin büzülerek bu yeni haline uyum sağlaması için elastik olan  bir korse giydirilir ve korsenin de 4-6 hafta kullanılması gerekir. Yağ  alma  işlemi sonrası kişi beslenmesine dikkat  etmeli  ve  vücut dengesini bozmaması açısından kilo almaktan kaçınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.