www.saglikrehberim.net

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

224
Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Hayatımızda strese yol açacak birçok olay yaşıyoruz. Kimileri biz başarısızken,başaarılarını kutluyorlar.Kimileri biz mutsuzken,hayatının en güzel gününü geçiriyor. Hayatın üzülmeyecek kadar kısa olduğunu bildiğimiz halde birçok olaya gereğinden fazla kafaya takıp kendimizi kaygılandırıyoruz. Bu da bizi
başarılı olacağımız işten bile başarısızlıkla çıkmamıza sebep olabiliyor.

Bunları her zaman duyduğumuz halde bir türlü doğru olanı hayatımıza geçiremiyoruz. Oysa bazı yanlış bildiğimiz bilgiler var. Bunlardan biride hayatta hep mutlu olunacağını ya da çok gülünce mutsuz olunacağını düşünmemizdir.aslında bir yandan sosyal medyanında buna çok büyük bir etkisi vardır. herkes mutlu olduğu anları paylaşmayı daha çok sever.

Bizde psikolojik olarak sanki hep güzel olaylar yaşıyorlar ve hep başarılı, mutlular düşüncesiyle kendi hayatımızı sorguluyoruz ve beğenmemeye başlıyoruz.
Oysa onlarda bizim gibi insan ve onlarından en az bizler kadar sorunları,sorumlulukları var. Tabi aileden hiç bahsetmedik,belkide en büyük etkenlerden biridir aile. Hayattaki ilk öğretmenleriniz ve ilk örnek almaya başladığınız kişiler.

Her aile çocuğunun iyi bir yere gelmesini ve bundan övünmeyi ister. Bunun için de çeşitli baskılar yapıp hayatımızdaki seçeceğimiz adımlara karar vermeye çalışırlar. Elbette arada kalan çocuklar olur. Aslında ne kadar basit gibi gözüksede ileride birçok mutsuzluğa başarısızlığa ve ardından gelecek strese katlanmak durumunda kalabiliyor insan.

Peki size daha birçok etken sayabilirim. Herkesin aklındaki soruya dönecek olursak bu stres ve sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim?Elimizde istediğimiz zaman stresimizi alacak bir şey icat edebilseydik keşke. Bunu keşfetmeye gerek yok aslında. Çünkü bizim doğuştan sahip olduğumuz bir stres yenme organımız mevcut. Evet doğru tahmin ettiniz beyin.

Yani alında beyine neyi inandırırsan onu yapar sözü doğrudur. Kaygılarınızı biraz daha azaltmalısınız ve kendinizi başkasının refahına ya da başarı durumuna, mevkisine göre kıyaslamamalısınız. Kimsenin sizden daha üstün olduğu yok. sadece daha çok uğraşıp hedeflerini tutturan kişiler var bu da sizin elinizde.Bir işe girişirken o işin sadece iyi yanı ya da sadece kötü yanını düşünerek değil. Giriştiğiniz işin başarısız olması durumunda kendinize alternatif yol bulun.

Tek bir şeye odaklanıp gerisini hiç düşünmediyseniz bu sizi daha çok strese sokacaktır. hayattaki hedefiniz hep en yukarıda olmalı fakat başarıssız olduğunuzda sizin önünüzde gideceğiniz birçok yol olmalı. Hayatta bazı şeyleri seçemiyoruz. Fakat bize göre dezavantaj sağlayan durumları düzeltme gibi şansımız olabiliyor. Stres yenmenin tek yolu var o da kendinizi iyi tanıyıp tek bir çıkış yolunun olmadığını aklınızdan çıkarmamanız.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.