www.saglikrehberim.net

Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliği

Toplulumuzda pek çok kişide gördüğümüz veya duyduğumuz burun kemiği eğriliği aslında hayati anlamda öneme sahip olan ve sağlıklı nefes almamıza olanak sağlayan, burnumuzdaki yapısal bozukluğu ifade etmektedir.

Şöyle ki, burun eğriliği tıbbi olarak burun içerisinde yer alan iki adet hava yolu tünelini bir birinden ayıran, ön kısmında kıkırdak, arka kısmında ise ince bir kemik bulunan normal burun yapısının, doğum veya gelişim sürecinde farklı nedenlere bağlı olarak deforme olması sonucu eğri şekillenmesi ile ifade edilir.

Halk dilinde burun eğriliği tıp dilinde ise septum deviasyonu olarak anılan bu sorun, burunda tek veya çift kanallı olarak solunumun engellenmesi, uyku kalitesi, nefes almada zorluk, çabuk yorulma ve üst solunum yollarında farklı problemlere sebebiyet verebilmektedir.

Septum deviasyonu yani burun kemiği eğriliği, kimi zaman septumun sadece bir kısmında bulunurken ve bazen de iki tarafta da bulunabilir. Dış görünüş itibariyle zaman zaman burun eğriliği anlaşılmaz ve anormal bir şekilde fark edilmeyebilir. Bu durumda hastanın talebine bağlı olarak sadece burun içerisine yapılacak cerrahi müdahale ile de burun eğriliği problemi giderilebilir.

Her ne kadar burun eğriliği kimi zaman fark edilmese de çoğu zaman bu problem burnun dış görüntüsünü de bozacak şekilde gelişmektedir. Hastanın talebi ile bu durumlar hem burun eğriliği tedavisi hem de burnun dış görünümünde estetik müdahale ile hastanın sorunlarına çözüm bulunmaktadır.

Burun eğriliği ve burun estetiği ameliyatını farklı seanslarda olmak çoğu zaman sancılı ve problemli bir operasyon sürecinin yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Uzmanların tavsiyesi, iki operasyonun aynı anda yapılarak hastanın burun yapısında bulunan ve çıkarılacak olan kıkırdakların yine hastanın burun yapısını yeniden şekillendirme de çok daha olumlu ve hızlı sonuçlar ortaya çıkardığını söylemek mümkündür. Bu sebeple hastalara özellikle burun kemiği ve burun estetiği ameliyatlarını maddi nedenlerle farklı zamanlarda yaptırmamaları tavsiyesinde bulunulmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.