www.saglikrehberim.net

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler

Otururken ya da kalkarken kısa süreli baş dönmesi ya da sersemlik yaşıyorsanız tansiyon sorunu ile karşı  karşıya olabilirsiniz. Tansiyon düşüklüğünün altında yatan pek çok sebep olabilir. Bu yüzden hastalığın altında yatan sebebin doğru şekilde belirlenmesi tedavi de başarı elde edilmesi anlamında önemlidir. Bu anlamda, mütemadiyen düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurarak teşhis ve tedavi sürecini başlatmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Düşük Tansiyonun Belirtileri

Az önce de belirttiğimiz üzere ani yapılan hareketlerden sonra ortaya çıkan baş dönmesi ya da sersemliğin dışında da düşük  tansiyonun belirtileri olabilir, bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Baş dönmesi ya da sersemlik
  • Bayılma hali
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Bulanık görme
  • Mide bulantısı
  • Soğuk terleme, soğuk ten
  • Hızlı nefes alıp verme hali
  • Yorgunluk
  • Depresyon
  • Susuzluk

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Düşük tansiyona neden olarak sıralayabileceğimiz  pek çok neden vardır, bunlardan biraz bahsedecek olursak;

Gebelik: Gebelik döneminde kadınların dolaşım sistemi normalin dışında fazla çalışır,  bu da tansiyonun düşmesine neden olabilir. Doğumdan sonraki süreçte vücut eski fonksiyonuna geri döneceğinden tansiyon eski normal seviyesine çıkar.

Kalp hastalığı: Kalp  hastalıkları da  tansiyonun düşmesine neden olan nedenler arasındadır. Dolayısı ile kalp kapakçıklarının sağlıklı çalışmaması da düşük tansiyonun bir başka nedenidir.

Endokrin sorunlar: Troid bezlerinin sağlıklı olup olmadığı da tansiyonu belirleyebilir, bunun yanı sıra şeker hastalığı tansiyon düşmesine neden olur.

Susuzluk: Vücudun susuz kalması ve oluşan aşırı su kaybı da tansiyonun düşmesine neden olan bir başka sebeptir.

Kan kaybı:  İç ya da  dış kanama dediğimiz durumlarda tansiyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısı ile yoğun miktarda oluşan kan kaybı tansiyon düşüklüğünün bir nedeni olarak bilinir.

Enfeksiyon: Vücutta oluşan enfeksiyon da tansiyonun düşmesinin bir diğer nedenidir. Bunun yanı sıra alerji oranındaki  yükselmede tansiyonun düşmesine neden olur.

Dengesiz Beslenme: Düşük  tansiyonun nedeni  olarak bilinen bir  diğer faktör de yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Özellikle de B12 ve folat eksikliği düşük tansiyona neden olabilir.

Tansiyon düşmesine ne iyi gelir?

Tuz: Tuzdaki sodyum miktarı tansiyonun düzelmesini sağlar. Bu anlamda düşük tansiyon sorunu yaşayanların sodyum içeren  tuz tüketmesi önerilmektedir. Fakat öncelikle doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Su: Günde en az 2 litre olmak üzere su tüketmek düşük tansiyon problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Stressiz bir yaşam: Üzüntü ve stres gibi psikolojik sorunlar nasıl ki  tansiyonun düşmesine neden oluyorsa, bunlardan kurtulmak da  sağlık anlamında o  kadar faydalıdır. Bunlar tansiyon düşmesine karşı alınabilecek basit yaşamsal önlemlerdir.

Üzüm: Üzüm hipotansiyon tedavisinde oldukça etkin bir yöntem olarak kullanılır. Günlük ortalama 30-40 adet kuru üzüm tüketmek tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.

Havuç suyu: 1 bardak  havuç  suyuna bir miktar bal ekleyerek tüketmek de düşük tansiyonu dengelemede etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.