www.saglikrehberim.net

Orucun Vücudumuza Faydaları

Orucun Vücudumuza Faydaları

Ramazan ayının başlaması ile vücudumuzun alıştığı temponun değişmesi üzerine dengesiz bir beslenme de eklenince; yorgunluk, unutkanlık, dikkatsizlik ve kabızlık gibi olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar yaklaşık 18 saatlik oruç süresini en verimli şekilde sürdürmek ve sağlıklı bir oruç dönemi geçirmek için bazı önerilerde bulunuyor. Bununla ilgili detaylara  bakacak olursak;

Bu yıl ramazanın Haziran ayına gelmesiyle 16 -17 saatlik uzun süreli açlık hissi metabolizma hızını ciddi oranda düşürüyor. Bununla beraber geç saatte açılan iftarlar ve ağır yemek tüketimi de kilo alımını aktif hale getiriyor. Bu anlamda tavsiye edilen en önemli şey, normal yaşantımızda uygulamamız gereken az ama sık beslenme alışkanlığını Ramazan Ayı’na da uyarlamamız yönünde. Ancak bu şekilde kan şekerimizi stabil şekilde dengelemiş oluruz. Tabi bu beslenme kuralını ramazan ayında uygulamak zor, bunun için yapmanız gereken, beslenmenizde sahura kadar bir ara öğün eklemeniz olabilir.

Orucun Vücudumuza Faydaları

  • Oruç hücrelerin ve organların ciddi oranda yenilenmesini sağlar. Bu anlamda oruç vücudu dinlendirir ve detoks etkisi il7e vücudu kuvvetlendirir.
  • Oruç dönemleri sağlıklı ve zinde olmak için önemli ve gerekli bir dönemdir. 1 yıl boyunca hiç durmadan çalışan vücutta, yıpranmış olan sindirim organları,  kaslar ve karaciğerin kendini yenilemesi için gereklidir. Oruçla birlikte yıpranmış olan hücreler ve dokular kendini yeniler ve tamir edilir, vücuttaki toksinler atılır.
  • Oruç sayesinde hücre yaşlanması gecikir. Dolayısı ile gerek manevi anlamda, gerekse sağlık anlamında ramazan ayını iyi değerlendirmek gerekiyor.
  • Oruç demek, bir anlamda kalori kaybı demek, zira bütün gün aç durmak kalori alımımızı ciddi oranda düşürüyor. Fakat bu durum, aslında organlarımızın dinlenmesi için son derece önemli. Ramazan ayında yapılan en büyük hatalardan biri, iftar zamanı geldiğinde aşırı yemek yiyerek vücudu yormak. Kişi 17 saat aç kalmanın ardından bir anda şeker,  karbonhidrat ve proteini bir anda alırsa organlar buna dayanamaz. Buda başta mide problemleri olmak üzere pek çok hastalığa sebep olur. Bunun yanı sıra kilo artışını da beraberinde getirir.
  • Sağlıklı bir oruç için en önemli şeylerden biri de kilo aldırıcı karbonhidrat ve yağlardan az tüketmek. Özellikle sahurda et, süt, yumurta, bezelye, mercimek, balık gibi protein ağırlıklı yiyecekler tüketmekte fayda var. Zira proteinlerin hazmı uzun sürer, bu da tokluk hissi verir.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.