www.saglikrehberim.net

Narın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Narın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Narın faydaları ile ilgili pek az şey biliriz. Oysa ki narın sağlımıza faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Nar’ın ismi Kur’anı Kerim de geçtiği için halk arasında ‘Cennet meyvesi’ olarak da bilinir. Çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar pek çok hastalığa şifa olan nar, vücudu hastalıklara karşı da korumaktadır.

Nar, bol miktarda C vitamini, demir ve de potasyum içerir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Bunun yanı sıra kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Zengin potasyum içeriği ile yaklaşık 1 su bardağı nar suyu, günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yaklaşık %25 kadarını karşılar. Ayrıca düzenli olarak tüketilen nar, yorgunluğu giderir ve vücuda enerji ve de zindelik kazandırır.

Narın sağlığımıza faydaları

Mucizevi bir şifa kaynağı olan nar, insan sağlığına çok faydalı bir meyvedir. Narın içi kadar kabuğu da faydalıdır, cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca nar suyu, pek çok hastalığa şifadır. Bunun yanında mideyi temizler, ülsere ve de öksürüğe çok iyi gelir, akciğeri kuvvetlendirir, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarına da fayda sağlar. Nar ne kadar taze olursa, içeriği de o kadar şifalı olur.

Vücudun kalp ve damar sistemini koruması, narın en önemli faydalarının başında gelir. Özellikle de damar tıkanıklığına neden olan ACE olarak bilinen enzimi engeller.

Narın diğer bir özelliği de damar sertliğini gidermesi, tansiyon düşürücü ve de kan yapıcı özelliğe sahip olmasıdır. Nar,  son yıllarda özellikle de prostat  kanseri tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır.

Narın kalp ve damarlara faydaları

Narın içeriğinde  polifenol ve antociyanin adlı maddelerin aantioksidan özellikleri, damarlarda oluşan plakları ve de daralmayı önler. Ayrıca nar doğal bir antibiyotik görevi yapar ve bu sayede kalp ve damarlarda yer alan zararlı maddeleri temizler ve mikropları da öldürür. Dolayısı ile düzenli olarak tüketilen nar suyu, kalp ve de damarlara iyi gelir.

Gribal enfeksiyonlara faydaları

Nar içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde, gribe sebep olan mikrop ve de virüsleri etkisiz hale getirir. Özellikle de enfeksiyona bağlı olan hastalıklara karşı, nar suyunun ciddi anlamda  koruyucu etkisi vardır. Dolayısı ile kış aylarına girdiğimiz şu günlerde,  enfeksiyonlara karşı narın tüketilmesinde  fayda vardır.

Nar Prostat kanserini engelliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar,  narın özellikle de prostat kanseri üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra, prostat kanseri ile ilgili  yapılan çalışmalarda, narın kanser  hücrelerinin ilerleme hızını ciddi  oranda yavaşlattığı görülmüştür.  Dolayı ile özellikle de prostat kanseri hastalarının düzenli olarak nar suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

Narın ishale faydaları

Narın içinde bir damar şeklinde bulunan beyaz tabaka, mideye çok iyi gelir ve de güçlendirir. Buna bağlı olarak narın kabukları da ishale karşı çok etkilidir. Bunun için nar kabukları bir kapta kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Suyu süzüldükten sonra biraz bal ile tatlandırılarak içilir.  Nar kabukları ile hazırlanan bu karışımın ishali kestiği görülmüştür.

Son olarak nar kabuğunu, vücudumuzun herhangi bir yerinde meydana gelen yara ve iltihaplar için de kullanabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.