www.saglikrehberim.net

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş dünya üzerinde yaşayan canlılara hayat verse de insanlar üzerinde bazen yıkıcı etkiler gösterebiliyor. Güneş ışınları cilde doğrudan geldiğinde cilt üzerinde yanıklar ve lekeler oluşabiliyor. Güneşten korunmak bu nedenle özellikle yaz aylarında önemli bir hal alıyor.

Bronz bir cilde sahip olmak, popüler kültürün geliştirmiş olduğu güzellik olgusu olarak karşımıza çıkıyor. Bazı kültürlerde cildin beyazlığı güzellik ölçütü olurken, batı medeniyetlerinde tam tersi bir durum söz konusu.

Bronz cilde sahip olmak için güneş altında zaman geçirmek, güneşin zararlı ışınlarının cilde etki etmesi için yeterli bir fırsat oluyor. Bu etkiler kırışıklık ve yaşlılık lekeleri olarak ilerleyen dönemlerde yüzleşilmesi gereken cilt kusurları olarak ortaya çıkıyor.

Güneşin yıkıcı etkileri bronzlaşma ve güneş yanıkları gibi geçici etkiler olabilmekle birlikte gözlerin zarar görmesi, cilt kanseri, cildin erken yaşlanması ve bağışıklık sisteminin baskılanması gibi etkiler de olabilmektedir.

Güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalınması sonucu ciltte ödem, ağrı ve cilt soyulması gibi sorunlar oluşabilmektedir. Hassas cilde sahip olan kişiler 15 dakika güneş altında kalmaları halinde bu zararlı etkilere maruz kalabilirler. Güneş yanıkları en fazla 2 gün içinde sönmeye başlayacaktır.

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

  • Güneş ışınlarının dünyaya dik açıyla geldiği 10:00 – 16:00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Dışarı çıkmak zorunda kaldığınız durumlarda geniş kenarlı şapka kullanabilirsiniz.
  • Güneşe çıkmadan önce cilt tipinize uygun cilt kremi ile cildinizi UV ışınlarına karşı korumalı, güneş kreminizi belirli aralıklarla tazelemelisiniz.
  • Göz çevresini ve gözleri korumak adına kaliteli bir güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Kullandığınız güneş gözlüğünün UVA ve UVB ışınlarını bloke ettiğinden emin olmalısınız.
  • Güneşte bronzlaşmak yerine solaryumda bronzlaşmayı tercih etmek akıllıca değildir. Solaryumda da UVA ve UVB ışınları bulunmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda cilt kanseri riski oluşturmaktadır.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.