www.saglikrehberim.net

Genital Bölgeler İçin Hijyen Tavsiyeleri

Genital Bölgeler İçin Hijyen Tavsiyeleri

Kadınların her zaman dikkatli bir koruma altında tutması gereken bölgelerinden olan genital bölgeler, hijyenden uzak kaldıkları anda kadınlar için istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle genital bölgelerin her zaman hijyen içerisinde kalması birtakım hastalıkların ortaya çıkmaması oldukça önemli olmaktadır.

Diğer yandan kadınların bu konuda çoğu zaman ihmalkar davrandıklarını açıkça söyleyebiliriz. Oysa ki genital bölgelerin hijyen altında tutulmaması sonucunda istenmeyen ve ciddi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Uzmanlar tarafından genital bölgelerin temizliği konusunda birtakım tavsiyeler verilmektedir. Bu tavsiyeler arasında ilk olarak karşımıza çıkan genital bölgenin iç kısmının kesinlikle yıkanmaması olmaktadır. Aksi taktirde birtakım kimyasalların istenmeyen sonuçlar ortaya çıkardığı belirtilmekte ve bunun akabinde ise hastalıkların meydana geleceği ifade edilmektedir. Ayrıca genital bölgenin tuvalet sonrası temizliğinde temizlik aşamasının ön kısımdan arka kısma olacak şekilde yapılması gerektiği söylenmektedir.

Diğer yandan  uzmanlar genelde verdikleri öneriler arasında genital bölgenin her zaman kuru tutulması gerektiğini ileri sürmektedir. Bazı durumlarda genital bölgeler vajinal akıntıdan dolayı ıslanabilmekte ve bu akıntıdan dolayı da birtakım enfeksiyon sorunları meydana gelebilmektedir. Bunun yanında cinsel ilişki sonrası idrar gelmesi halinde bunun kesinlikle tutulmaması gerektiğini ileri süren uzmanlar, bu konu üzerinde özellikle durmakta ve ilişki sonrası eğer tuvalet geliyorsa direkt olarak genital bölge içerisinden idrarın boşaltılması gerektiğini ifade etmektedir.

Ayrıca ilişki esnasında kesinlikle prezervatif kullanılması gerektiğini ileri süren uzmanlar bu durumun önemli bir noktada olduğunu ve birtakım hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili olduğunu söylüyorlar. Diğer yandan kadınların oturaklı tuvaletler üzerinde dikkatli olmaları gerektiğini belirtirlerken, bu tuvaletleri kullanırken ya iyice temizlemelerini ya da bu oturak üzerine hijyenik bir selpak yerleştirmelerini ifade ediyorlar.

Son olarak uzmanlar tarafından yapılan öneriler arasında genital bölge için her yıl en az bir kere jinekoloğa gidilmesi gerektiği ve bunun kesinlikle aksatılmadan yapılmasının önemli olduğu yer alıyor. Siz de genital bölgeniz üzerinde hijyenik bir ortam sağlamak istiyorsanız, yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmenizi öneririz. Aksi taktirde istenmeyen etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.