www.saglikrehberim.net

Boza ile Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Boza ile Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kış mevsimine girdiğimiz  şu günlerde havaların da soğuması ile birlikte içinizi ısıtan içeceklerin başında boza geliyor. Her mevsimde tüketilebilen boza, özellikle kış aylarında daha çok tercih ediliyor. Grip, nezle ve benzeri enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı da oldukça faydalı olan boza, bağışıklık  sistemini güçlendiren ve vücut direncini artırmaya yardımcı olan başlıca besinler arasında yer alıyor.

Eskiden olduğu gibi mahalle aralarında dolaşıp boza satan satıcılar olmasa da, boza hala kış mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Boza, darı irmiği, su  ve şekerden üretilen alkolsüz ve hafif mayalı bir Türk içeceğidir. Boza özellikle eylül ve mayıs ayları arasında daha fazla tüketilir. Bunun yanı sıra boza, uygun koşullarda muhafaza edildiğinde her mevsimde sağlıkla tüketilebilir. Bu faydalı içecek hazırlandıktan sonra 15 gün süre ile kıvamını koruyabilir. Boza bozulmaz fakat içinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığı için zaman geçtikçe ekşir.

Boza bebekli  anneler için de tam bir kurtarıcı.  Süt artırmada oldukça etkili olan boza içerisinde bulunan D ve E vitaminleri  ile anneler ve bebekleri için tercih edilmesi gereken bir  içecek haline geldi. Bu yüzden boza yazın bile pek çok kişi  tarafından tercih edilir hale geldi. Doktorlar tarafından da sık sık içilmesi tavsiye edilen boza, özellikle de gribal enfeksiyonlarda düzenli ve ekşi bir  şekilde tüketildiği taktirde hastalıklara karşı koruyucu etki sağlıyor.

Özellikle de ekşi tüketilmesi tavsiye edilen boza,  şeker  içerdiğinden dolayı enerji ve tokluk hissi veriyor. Boza içeriğindeki aktif mayalar sayesinde probiyotik etkisi yani  faydalı organizmalar bulunan bir içecektir. Bu  etki ise hem hazmı kolaylaştırır hem de bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bozanın sayınız faydalarından bir kaç tanesini söyleyecek  olursak;

*Kanserojen maddelerin oluşumunu engelleyerek vücudu destekler

*Başta gribal  enfeksiyon olmak üzere pek çok hastalığa  karşı direnç artırıcı özelliği vardır.

*İçeriğinde bulunan zengin protein ve B  vitamini sayesinde enerji ihtiyacı fazla olan sporcular ve de emziren anneler oldukça faydalıdır.

*Bozanın mayalanması ile  ortaya çıkan laktik asit, hazmı kolaylaştırmada  fayda sağlar ve de bağırsak florasını düzenler

* Zihin açıcı etkisi bulunan boza, aynı zamanda  sinirleri de yatıştırarak  sakinleştirir.

* Son olarak da mide bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.