www.saglikrehberim.net

Boyun Ağrısını Önlemenin Yolları

Boyun Ağrısını Önlemenin Yolları

Yapılan araştırmalar nüfusun yüzde 50’sinin her yıl boyun ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğunu gösteriyor. Bu anlamda alacağınız basit önlemler ile boyun ağrılarının önüne geçmek mümkün!

Boyun ağrısı daha çok ofis çalışanlarının başlıca şikayetleri arasında! Zira bütün gün bilgisayar başında hareketsiz çalışmak ve iş hayatında ortaya çıkan stres ve gerginlikler boyun ağrılarının artmasına sebep olan en önemli etkenlerden biridir.

Boyun ağrılarını gidermede bazı ağrı kesiciler fayda  sağlamakla birlikte gün içinde uygulanan sıcak-soğuk  kompreslerinde işe yaradığı söylenebilir. Bunu yapmak için ağrı olan bölgeye 15-20 dakika arası buz torbası ya da havluya sarılı şekilde buz parçaları yardımı ile komples yapılır ve ardından ılık bir duş alınır, bir diğer alternatif de sıcak su torbası uygulamasıdır. Bu yöntemler ile ağrılar giderilebilir. Tabii yaşamsal olarak bazı önlemleri almak da bir o kadar önemlidir, işte bunlardan birkaçı..

  • Kesinlikle yüzüstü yatmayın, zira bu pozisyon boynunuza olduğundan fazla yük bindirir. Boynunuza özel bir yastık kullanın.
  • Günlük hayatta dişlerinizi sıkmaktan kaçının. Çünkü bu hareket boyun kaslarınızın gerilmesine neden olur.
  • Olabildiğince hareketli olun, düzenli spor yapan kişilerde boyun ağrısı şikayeti çok daha azdır.
  • Stresten uzak durun, bu anlamda boyun bölgesindeki gerilmeler kasların da aynı oranda  gerilmesine neden olur.
  • Aracınızda bulunan boyun desteğini ayarlayın, doğru ayar başınızı ve boyun sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.
  • Telefonda konuşurken ahizeyi kafanız ile boynunuz arasında kullanmaktan sakının, eğer telefonda fazla kalıyorsanız kulaklık kullanmaya özen gösterin.
  • Çalışma masanızı, koltuğunu ve bilgisayarınızın açısını ekran göz hizanıza gelecek şekilde ayarlamaya özen gösterin.
  • Masa başı çalışıyorsanız sık sık gerinin. Omuzlarınızı yukarı doğru kulağınıza kadar yükseltin ve düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bunu belli aralıklarla tekrar edin. Kürek kemiklerinizi birleştirerek o şekilde 4-5 saniye bekleyin sonra gevşeyin.
  • Sık sık araç kullanıyor ya da bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorsanız mola vermeyi ihmal etmeyin. Omurganızı düz ve dik tutmaya özen gösterin, bu boynunuza fazla yük bindirmenizi ve de boyun ağrılarının oluşmasını engeller.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.