www.saglikrehberim.net

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının faydaları ; Özellikle son yıllarda değerini anladığımız esansiyel yağ asitlerinden olan Omega 3, pıhtılaşmayı önlüyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, kolesterolün yükselmesini ve iltihabi hastalıkların oluşumunu engelliyor.

Beynimizin yüzde 60’ı yağlardan oluşuyor ve bunun önemli bir kısmı Omega 3 yağlarından meydana geliyor. Bu nedenle Omega 3 yağ asitlerinin özellikle gebelik ve emzirme döneminde bebeğin beyin, göz ve sinir sistemi gelişiminde önemli fonksiyonları bulunuyor. Omega 3 yağ asitlerinin kan şekerini dengeleyerek insülin direncinin arttırılmasına yardımcı olması nedeniyle özellikle diyabet hastalarında ve obezite tedavisinde etkili olduğu biliniyor.

Balık Yağının Diğer Faydaları Neler?

Balık yağının faydaları arasında Damar sertliği ve tıkanıklığı ile kalp ritim bozukluklarını düzenlemesi sayılabilir. Trigliserid düzeyini düşürmesi, faydalı kolesterol olarak ta bilinen HDL kolesterolü yükseltmesi nedeniyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri bulunuyor. Cildin nem dengesini koruyup, elastikiyetini arttırarak genç görünmesine yardımcı oluyor, yaşlanmayı geciktiriyor ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlıyor.

Hafızanın güçlenmesinde rol oynuyor. Birçok araştırma Omega 3’ün Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de düşürdüğünü de gösteriyor. Omega 3 yağ asitlerinin Omega 6 ile birlikte dengeli alımı, vücudun bağışıklık sistemini koruyarak birçok hastalıkla daha kolay başa çıkmamızı sağlıyor.

Omega 3 iskelet, eklem ve kas yapısını güçlendiriyor. Eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı oluşan iltihabı engelleyerek eklemlerin rahat hareket etmesini sağlıyor.

En Önemli Kaynakları Neler?

Yağlı balıklar ve deniz ürünlerinde, özellikle uskumru, sardalya, hamsi, ton balığı ve somonda bolca bulunuyor. Eğer besin takviyesi olarak alacaksanız bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Uluslar arası Balık Yağı Standartları ideal bir ürünün kutusu üzerinde IFOS denetimine tabi olduğu belirtilmişse, bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz diyor.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.