www.saglikrehberim.net

Antibakteriyel Sabunların Zararları

Antibakteriyel Sabunların Zararları

Antibakteriyel sabunlar ellerin yada herhangi bir yerin daha hijyenik ve temiz olması için kullanılır. Araştırmalara göre antibakteriyel sabunlar ellerde hijyen sağlıyor ancak bu sabunlar sanıldığı kadar masun değiller.

  • Hijyenik ve antibakteriyel özellikli ürünler suyun bulunmadığı alanlarda mikrobu gidermek için etkili biçimde kullanılabilir.
  • Antibakteriyel ürünleri satın alırken içeriğinde triklosan maddesi olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Hijyenik sabun kullanımı bazı durumlarda hormonsal dengeyi bozabilmektedir.
  • Kimyasal maddeler yoluyla bakterileri yok eden antibakteriyel sabunlar oluşan virüslere karşı vücudu savunmasız bırakıyor.
  • Bakterilerin öldürülmesi için kullanılan triklosan maddesi hormon değişikliğine neden olan bir maddedir.

Bakteriler kendi başına yaşayabilen tek hücreli canlılardır. Kendi kendilerine çoğalırlar ve bazıları zararlı değildir. Yararlı bakteriler peynir ve yoğurt yapımında kullanılır. Virüsler ise canlı hücreleri etkileyerek çoğalır ve bakteriden 10 ila 100 kat daha küçüktür. Canlı hücrelere girerek yapısını bozan virüsler, cansız yüzeylerde çok kısa süre yaşarlar.

Virüs ve bakterileri gidermek için etil alkol, izopropil alkol ve triclosan gibi kimyasal maddeler kullanılmaktadır. 70 derecenin üzerindeki alkol, dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Kaliteli kolonyalarda 80 derece alkol bulunmaktadır. 70 derecenin üzerindeki alkol, bakteri ve virüsleri 30 saniyede yok eder. Ancak kolonya uçucu olduğu için çok daha kısa süre içinde uçmaktadır.

Triklosan Nedir?

Antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, traş losyonları ve kozmetikler ürünlerde mikrobu önlemek adına triklosan kullanılmaktadır. Triklosan içerikli antibakteriyel ürünler bakterilerin daha iyi azalmasını sağlamaktadır ancak araştırmalara göre mikropları gidermekte normal sabundan farkı yoktur.

Triklosan Zararları Nelerdir?

  • Meme kanseri gelişimini tetikler. Meme kanseri hücre kültürlerinde östrojen benzeri etki göstererek meme kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olur.
  • Vücudun hormon dengesini bozmaktadır.
  • Antibiyotiklere direnç geliştirilmesine sebep olur.
  • Sperm miktarını azaltır.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.