www.saglikrehberim.net

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme işlemi genel olarak, küçük ebatlardaki bir memenin meme dokusu altında oluşturulan ve cebe slikon protez yerleştirilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Meme küçük fakat meme başında ve meme derisinde belirgin bir sarkma var ise meme toparlama işlemi yani meme dikleştirme ile beraber meme büyütme ameliyatı da yapılabilmektedir. Kişinin hayat kalitesini doğrudan etkileyen bir ameliyat olan meme büyütme işlemi aynı zamanda kişinin öz  güvenini de olumlu yönde etkiler.

Meme büyütme ameliyatında farklı bazı ilaçlar veya yöntemler gündeme gelse de halen slikon protezler meme büyütmede ilk sırada yer alır. Meme dokusu gelişimini 18 yaşında tamamladığı için bu tür meme büyütme ameliyatları 18 yaş ve sonrası olarak tavsiye edilir. Ancan ergenlik döneminde bir memenin diğerine göre fazla geliştiği asimetrik memelerde durum  kişi için ciddi psikolojik sorunlara neden olacağından gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi de söz konusu olabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme büyütme ameliyatı öncesi meme muayenesi yapılır, şayet şüpheli bir durum var ise 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile meme değerlendirmeye alınmalıdır. Bu sayede gözden kaçan meme hastalıkları ameliyat öncesi tespit edilmiş olur. Meme protezinin büyüklüğü, kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı , boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınarak belirlenir. Bu işlem kişinin fiziksel sınırlarının zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor tarafından protezin şekline ve büyüklüğüne karar verilir. Ameliyat esnasında ise plastik cerrah karar verilen protezi koymadan önce test protezi koyarak görünümü son kez kontrol eder. Bazen de karar verilen protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangi protez en iyi sonucu veriyorsa o protez kullanılır.

Normal ölçülerde bir meme slikonu kontrollü ve usulüne uygun bir şekilde konulduğunda dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Meme protezinin yapısına bakacak olursak meme protezlerinin dış kılıfı slikondan yapılmıştır. Pütürlü veya düzgün yüzeyli olabilir. Protez kıfının içinde serum fizyolojik yani tuzlu su veya farklı akışkanlıkta slikon jel bulunur. Meme protezinin şekli yuvarlak ve anatomik şekil yani damla model olmak üzere 2 çeşittir. Anatomik tür protezler normal bir memenin şeklini kolaylıkla alabilir. Meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Bu tür protezler farklı ebatlardan oluşan en, boy ve yüksekliğe sahip olarak üretilir.

Ameliyat Koşulları

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane koşulları altında yapılır. Ameliyat süresi ise kullanılan tekniğe bağlı olarak 1-2 saattir.
Meme büyütme ameliyatından bir kaç saat sonra ayağa kalkılabilir ve ağızdan beslenilebilir. 1 gece hastane yatmak gereklidir, bu yatak pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası bir kompliksyonda müdahale bakımından faydalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası balensiz sütyen ya da özel bir sütyen kullanılması tavsiye edilir. Ameliyattan 3-5 gün sonra duş almakta sakınca yoktur. Meme büyütme ameliyatından sonra ki ilk 1 hafta meme çok gergin ve büyük olur. Fakat zaman içinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar. Protez kasın altına yerleştirilmiş ise kişinin araba kullanmaması, ağır kaldırmaması ve göğüs kaslarını zorlayan hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Yüzme ve tenis gibi kolların aktif bir şekilde kullanıldığı sporlara 2 ay sonra başlanabilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası doktorun belirlediği belli periyotlarda düzenli olarak kontrole gidilmelidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.