www.saglikrehberim.net

Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

Yorgunluğa ne iyi gelir ; Halsizlik sonrası meydana gelen yorgunluk genel anlamda günlük hayatı etkiler. Yorgun bünyelerde vitamin takviyesine ihtiyaç duyulur. Alınacak vitaminler ile birlikte yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Aşağıda tarifi verilen yorgunluğa iyi gelen vitaminlerden mutlaka yararlanmalısınız.

Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

– E Vitamini

E vitamini beyin yorgunluğuna iyi gelir. Zeytin, fındık, yumurta sarısında E vitamin bulunur. Beynin iyi çalışması için dalgınlık ve unutkanlık durumlarında karmaşayı engeller. Yaşlılığı geciktirdiği de bilinen E vitamini beyne bol miktarda oksijen gitmesini sağlar.

– C Vitamini

C vitamini daha çok kış mevsimindeki hastalıkları önler ve kış aylarında daha çok tüketilir. Fakat yaz aylarında yorgunluk belirtilerine sıkça rastlandığı için her daim tüketilmelidir. Limon, ananas, portakal, kivi ve taze yeşilbiber en önemli C vitamini kaynaklarındandır.

– D Vitamini

D vitamini metabolizmayı hızlandırıcı özelliktedir. Kalsiyum ve fosforun vücuda alınmasını kolaylaştıran D vitamini yorgunluğun atılmasını sağlar. D vitamin içeren gıdalar; balık, yumurta, peynir, süt gibi hayvansal gıdalardan oluşur.

– B12 Vitamini

B12 vitamini eksikliğinde kişiler kronik yorgunluk yaşamaya başlarlar. Uyumak ya da dinlenmek yorgunluğu asla çözmez. B12 vitamin takviyesi ile daha canlı hale gelirsiniz. B vitamini eksikliğinizi kan tahlili yaptırarak ölçtürebilirsiniz.

– Demir

Demir emilimi olmayan bir vücutta yorgunluk belirtileri hat safhadadır. Herhangi bir şeyi tutamaz duruma bile gelebilirsiniz. Demir alımı yeterli değilse doktorunuzla görüşerek kan yapıcı ilaçlar tüketebilirsiniz.

– Magnezyum

Magnezyum vücutta yeterli derecede değilse rutin işlerde isteksizlik ve aşırı derecede yorgunluk hissedersiniz. Magnezyum içeren gıdalar kabak çekirdeği, baharatlar, keten tohumu, susam ve tahinden oluşan gıdalardır.

– Kalsiyum

Kalsiyumun eksik alınması halinde yorgunluğunuz gün boyu devam eder. Vücut çabuk yorularak ve dayanıksız durarak sinyaller verir. Kalsiyum içeren gıdalar soya fasulyesi, yeşil sebzeler, kurutulmuş meyveler, kuru halde yenilen baklagiller ve badem gibi yiyeceklerdir.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular