www.saglikrehberim.net

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Kış aylarının gelmesiyle mevsim hastalıklarının kendini göstermeye başladığı şu günlerde özellikle soğuk algınlığı sebebiyle doğal alternatifler arayan okuyucularımız için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettik. Yağmur ve soğuk havaların baş gösterdiği ve geçiş döneminde ister istemez yakalanılan soğuk algınlığına ne iyi gelir bunun üzerinde duracağız.

Soğuk Algınlığı ve Kış Hastalıklarına Karşı Kış Meyveleri Tüketin!

Kâinatı bir düzen içinde yaratan Rahman ve Rahim olan Allah (C.C) biz insanlar için soğuk mevsimlerde hastalıklara karşı vücut direncimizi artırmamız ve şifa bulmamız için kış aylarına özel olarak yetişen meyve ve sebzeler var etmiştir. Sonbahar ve kış aylarında görebileceğiniz mandalina, nar, greyfurt, portakal, elma, ayva, armut, kivi gibi meyveler özellikle bu mevsimde vücut direncini artıran ve hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluşturan muhteşem besinler arasında yer almaktadır. İçerdikleri vitamin ve mineraller insan vücudunu hastalıkların oluşumu öncesinde güçlü kılar ve vücut direncini artırır. Bu sebeple kış hastalıklarına karşı alabileceğiniz başlıca önlemler arasında kış meyvelerini düzenli olarak tüketmek gelmelidir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler

Her ne kadar soğuk havalarda korunmaya çalışsak da yine de soğuk algınlığına yakalanabiliriz. Bu durumlarda özellikle bitkisel çaylar henüz hastalığın başlangıç evresinde iyi gelecektir.

Nane Limon: Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler veya bitkisel çayların başında nane limon gelmektedir. Nane ve limonun küçük bir çaydanlık veya cezvede 1-2 dakika kadar kaynaması yeterlidir. Tavsiye olarak sadece kendiniz tüketecek iseniz küçük boy bir cezveye yarım limonu domates doğrar gibi doğrayıp veya dilimleyip 2-3 çay kaşığı nane ile birkaç dakika kaynatmanız yeterlidir. Çok fazla kaynatırsanız bitkisel çayın faydası kaybolacaktır.

Zencefil: Soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel çay olarak kullanabileceğiniz bir diğer bitki zencefildir. Pek çok aktar veya markette bulabileceğiniz zencefil bitkisi başta öksürük, mide ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Taze zencefil olarak alabileceğiniz bu bitkiyi kabuğunu soyarak ve hafif yıkayarak küçük bir cezve içerisinde suyla 1-2 dakika kaynatıp ılıdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Kekik: Soğuk algınlığına iyi gelen bir diğer bitki kekiktir. Kekik aynı zamanda mikrop kırıcı ve balgam söktürücü özelliği ile kış aylarında daha çok tüketilen bir bitkidir. Soğuk algınlığı işaretlerini seziyorsanız kekik çayı iyi gelebilir. Aynı zamanda kekik, yemeklerin üzerine serpilerek de tüketilebilmektedir. Kış aylarında kekiği uygun yemekler ile birlikte tüketmenizde fayda vardır.

Bildiğiniz üzere her insan önce kendisinin doktorudur ve az çok vücudunda yaşanan gelişmelerin neleri getireceğini tahmin edebilir. Yukarıda bahsedilen bitkisel yöntemler ve tavsiyeler genel anlamda ele alınmış olup, kronik bir rahatsızlığınız veya bu bitkilere alerjiniz bulunuyorsa ilk olarak doktora başvurmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Soğuk havalarda vücut ısısını korumanız, yağmurlu havalarda üzerinize su geçirmeyecek kıyafetler giymeniz ve ihtiyaç olmadığı sürece dışarı çıkmamanız kendiniz için alabileceğiniz en büyük önlemlerdendir. Aynı şekilde evinizde, balkonunuzda bir şey olmaz diyerek yapacağınız hareketler, bu mevsimde soğuk algınlığı ve daha büyük hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Bu sebeple öncelikle sıkı giyinmek ve tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.