www.saglikrehberim.net

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir sıkışması, kemikler, kıkırdak ve kaslar gibi çevre dokular tarafından bir sinire uygulanan fazla basınç sonucu meydana gelir. Basınç ile birlikte sinirin işlevini bozulur ve vücutta ağrıya, karıncalanmaya ya da uyuşukluğa neden olur.

Sinir sıkışması, vücutta herhangi bir bölgede meydana gelebilir. Örneğin bileğinizdeki sıkışmış bir sinir, elinizde ve parmaklarınızda ağrıya ve uyuşukluğa neden olabilir.

Sinir sıkışmasının nedenleri

Bir sinirde meydana gelen basınç sonucu, sinir sıkışması oluşur. Baskı, tekrar eden hareketler ile birlikte gelebilir ya da uyurken dirsekleri eğilmiş şekilde uzun süre tek bir konumda tutarak da gerçekleşebilir.

Örneğin, omurgaya bağlı bir sinir kökü üzerindeki iltihaplanma yada basınç, boyun veya bel ağrısına neden olabilir. Bunun yanı sıra boynun omuzda ve kolda da ağrı yapmasına neden olabilir.

Sinir sıkışmasının belirtileri

  • Uyuşukluk, ayak yada elde uyuşma hissi
  • Yakıcı bir ağrı
  • İğnelenme hissi
  • Kaslarda güçsüzlük, ayakta duramama
  • Sırt ağrısı

Sinir sıkışmasının tedavisi

 Sıkışmış sinirin tedavisi için öncelikle o bölgenin dinlenmesi çok önemlidir. Fiziksel tedavi, sıkışmış bir sinirin boyun veya bel çevresi sorunlarından kaynaklandığında oldukça faydalııdır. Egzersizler sırt veya orta kasları güçlendirebilir ve sinir kökü üzerinde oluşan baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Bununla beraber İbuprofen ve naproksen gibi antiinflamatuar ilaçlar yararlı olabilir.

Zayıflamak da birçok sıkışmış sinir türü için faydalıdır. İlaç, splint, fizik tedavi yada enjeksiyon sonuç vermediğinde, sinir üzerindeki basıncı ortadan kaldırmak ya da minimuma indirmek için ameliyat gerekli olabilir. Ameliyatın spesifik türü ise ilgili sinire bağlı gerçekleşir.

Sinir sıkışması için tedavi yöntemleri

Sıcak ve soğuk kompres: Sıcak veya soğuk kompresi, sinir ağrısının azaltılmasına yardımcı olan bir yöntemdir. Sıcak işlem, siyatik siniri sıkıştıran gergin kasları rahatlatır. Soğuk işlem ise, sinir etrafındaki şişmeyi ve ağrıyı azaltır. Isı kullanırken en etkili yöntem, buharlı havlu uygulamasıdır.

Zerdeçal: Zerdeçal, sinir sıkışmasına iyi  gelen etkili bir doğal ilaçtır. İçeriğinde yer alan kurkumin ile sinir ağrısı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için, 1 fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve kaynatın. Dilerseniz içine küçük bir tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz. Kekremsi  tadından dolayı balla tatlandırın ve sonuç alana kadar günde 1 kez için. Fakat zerdeçal, kan inceltici veya diyabet ilaçları kullananlar için uygun olmayabilir. Ayrıca safra taşı olanlar da bundan kaçınmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.