www.saglikrehberim.net

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra kesesi, safra saklamaya yarayan armut şekilli bir kesedir. (Yağlı gıdaları sindirmek için karaciğer tarafından üretilen bir sıvı). Safra kesesi sorunu olan bir kişi herhangi bir belirti göstermese de, bazen şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte, safra yollarından biri çamur ya da safra taşlarıyla tıkanır ya da iltihaplanırsa, kişi bu nedenle ağrı yaşayabilir.

Safra kesesi ağrısının nedenleri

Safra kesesi ağrısı, kişiye göre değişebilir. Bu anlamda safra taşı olan kişi hiç ağrı hissetmeyebilir. Ağrı kavramı kişiye göre değişen safra kesesi ağrısında doktorun teşhis etmesine yardımcı durumlar vardır.

Aralıklı kanal tıkanıklığı: Sağ üst karın veya epigastrik bölgede ani ve hızla artan ağrı yada basınç hissi, kişide sağ omuza yayılan ağrıya, bulantıya ya da kusmaya neden olur. Hafif şiddetli ağrı yaklaşık bir gün sürebilir.Kanal tıkanıklığına sekonder safra kesesi dokusu iltihabı: Sağ üst karında sağ omuza veya sırtta yayılan sürekli ağrı, basıldığında hassasiyet, aşırı terleme, mide bulantısı, kusma, ateş, titreme ve şişkinlik oluşabilir.

Pankreatit: Safra kesesi, pankreas borusunu tıkayabilir ve üst karın ağrısı ile birlikte pankreasta iltihaplanma oluşur, bu da karın ağrısı, yemekten sonra daha fazla ağrı, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösterebilir.

Biliyer sistem enfeksiyonu: Ateş, karın ağrısı, sarılık, düşük kan basıncı ve bilinç bulanıklığına neden olur, buda acil yardım gerektiren ciddi bir durumdur.

Safra kesesi ağrısının belirtileri:

 En yaygın belirtilerin başında bulantı veya kusmadan oluşan mide bulantısı gelir. Kusma, ağrıları daha iyi hale getirmez çünkü şişmiş kanallar yada safra kesesi üzerinde herhangi olumlu bir etkisi yoktur. Bunun yanı sıra aşırı terleme, kilo kaybı, sersemlik hissi ve nefes darlığı da diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Safra kesesi ağrısının tedavisi

Safra kesesi ağrısı olmadığı sürece safra taşlarınız olsa bile tedaviye gereksinim duyulmaz. Akut atak durumunda ise ağrı genellikle morfinle tedavi edilir. Tıbbi tedaviler şunları içerir:

  • Oral safra tuzu tedavisi (% 50 etkili)
  • Ursodiol (örneğin Actigall)
  • Çözülme
  • Litotripsi (şok dalgaları)

En etkin tedavi yöntemi, safra kesesini engelleyen safra taşlarını ameliyatla çıkarmaktır.

Safra kesesi ağrısı için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Safra kesesini sakinleştirmek için en uygun yöntemlerden biri tuzlu sudur. Bunun için epsom tuzu önerilir, su sıcak olmalıdır. 1 çay kaşığı tuzu, 1 bardak suyla karıştırın. Safra kesesini rahatlatmak için gece yatmadan önce 1 bardak tuzlu su için.

Pancar: Safra kesesi ağrısını hafifleten pancar, ağrı kesici özelliği ile sağlıklı ve doğal bir alternatiftir. Pancar, safra taşlarının semptomlarına neden olan safrayı azaltmaya yardımcı olur. Pancar, safra kesesi ağrısını azaltmak adına pek çok formda tüketilebilir. Bunun için pancarı çiğ olarak yiyebilirsiniz, bazı pancar takviyeleri veya pancar suyunu içebilirsiniz.

Elma sirkesi: Safra kesesi ağrısını hafifletmek için en iyi yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Genellikle safra kesesi ağrısı, yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Buna benzer durumlarda, elma sirkesi ağrı azaltmaya yada tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Elma sirkesi içeriğinden dolayı, gıdaları sindirmek için faydalı olan yararlı enzimler ve asitler içerir. Elma sirkesinin bir diğer etkisi de içeriğinde pektin bileşeni olmasıdır. Pektin, toksinleri emmeye ve onları sistemden atmaya yardımcı olur.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.