www.saglikrehberim.net

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir

Bitkisel çaylar ; Her yerden kolaylıkla bulunan ve belkide ne işe yaradığını bilmeden tükettiğiniz bitkisel çaylar? Korkmayın bitkisel çayların aşırıya kaçmadığınız sürece zararı yoktur. Fakat hangi bitki çayı neye iyi gelir bilmenizde ve buna göre bu çayları tüketmenizde fayda var. Size yardımcı olacak bitkisel çayların ne işe yaradığına dair bilgiler.

Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir

Form Çayı: Zinde tutar tansiyon ve kolestrolü dengeler. Doğal zayıflatıcı olduğu için yağları parçalama da etkilidir. Kabızlığa birebirdir. İdrar söktürür ve şekeri düşürür. Ödem atıcıdır toksinleri vücutta tutmaz. İştah kapatıcıdır ve antioksidan özelliği vardır.

Zencefil Çayı: Soğuk algınlığında öksürük ve grip rahatsızlıklarında etkilidir. Balgamı söker ve solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir. Antiseptik özelliğe sahiptir. Vücuda direnç verir ve metabolizmayı güçlendirir.

Defne Çayı: Safra söktürücüdür. Eklem ve kas ağrılarında romatizma şikayetlerinde defne çayı kullanılır. Spazmı giderir. İltihapları atar ve ödem atıcıdır.

Bamya Çiçeği Yağı: Antiseptik ve kanı temizleme özelliği vardır. Kandaki şeker oranını düzenler ve şeker rahatsızlıklarına etkilidir. Yatıştırıcı ve ferahlatıcı etkisi vardır. Şeker hastalarında sıkça rastlana sinir bozukluklarında etkilidir.

Kereviz Tohumlu Çay: Prostatla ilgili tüm sorunlarda etkilidir prostat kanserinde ve prostat iltihabında. Kanı temizleme özelliği vardır. Canlılık ve kuvvet verir. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir ve idrar söktürücüdür aynı zamanda iltihap kurutucudur.

Ayrıkotu Çayı: Yaraları iyileştirir. Kanı temizler ve kabızlığa iyi gelir. Bağırsak parazitlerinde etkili olduğu için antiseptiktir. Hemoroite karşı faydalıdır. Sindirim sistemindeki tahriş olmuş bölgeleri iyileştirir.

Kantaron Çayı: Hafif depresif durumlarda sakinleştirir. Zihinsel yorgunluğa ve strese iyi gelir. Kalp çarpıntısını önler. Hafıza güçlendiricidir. Mide kramplarını önler ve mide bulantılarını keser. Stresten sebep gelen uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.

Okaliptüs Çayı: Göğsü yumuşattığı için bronşite de iyi gelir. Boğaz iltihaplarında etkilidir ve balgam sökmeye yardımcı olur. Yüksek ateşlerde düşürmeye yararlıdır. Üst solunum yollarında görülen enfeksiyonları geçirir.

Hindiba Çayı: Karaciğer yağlanması önler ve karaciğer işlevselliğini arttırır. Kan dolaşımınız az ise dengeler antioksidan özelliği taşır. Mide kramplarına iyi gelir. Sinir sistemini sakinleştirir. Sindirim sistemine faydalıdır ve iltihap kurutmada etkilidir.

Meyankökü Çayı: Böbrek rahatsızlıkları olanlar mutlaka kullanmalıdır. Taş düşürmede ve rahatsızlıklarında etkili bir çaydır. İdrar söktürür ve idrarı arttırır. Sindirim sistemini temizler ve sindirim sistemindeki tahrişleri önler.

Civanperçemi Çayı: Menopoz döneminde oluşan stresi önler kadın hastalıklarında sancılarında etkili bir çaydır. Miyon ve kist gibi. Kemik erimesini yavaşlatır iltihap kurutucu özelliği bulunur. Gazı giderir. Strese ve ateş yükselmesinde sakinleştirici özelliği bulunur. Hormonsal oluşan sorunlarda faydalıdır.

Ebegümeci Çayı: Ülser – gastrit sorunlarına yani mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinir sistemini yatıştırır ve sindirim sisteminde oluşan iltihaplara faydalıdır. Vücudu zinde tutar aynı zamanda bağırsakları düzenler. Stresten sebep oluşan mide rahatsızlıklarına iyi gelir mide kramplarında etkilidir. Gazı giderir.

Funda Yaprağı Çayı: Hiper tansiyonu ve yüksek tansiyonu dengeler. Kan şekerini düşürür ve kanda oluşan yağlanmayı giderir. Kalbi güçlendirir ve sinirleri yatıştırır. Kanı temizler. Vücuda kuvvet verir ve canlılık hissi katar.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular