www.saglikrehberim.net

Güneş yanığına ne iyi gelir? Deniz yanığına ne iyi gelir

Güneş yanığına ne iyi gelir? Deniz yanığına ne iyi gelir

İkinci derece yanıkların iyileşmesi birinci derece yanıklara göre daha güçtür. Zira önemsiz gibi görülen ikinci derece yanıklarda zarar görmüş cilt ile epidermise daha fazla zarar veren ikinci derece yanıklar, birinci derece yanıklardan daha ciddidir. İkinci derece yanıkların oluşmasına neden olan en büyük etken güneşten gelen tehlikeli UV ışınlarına uzun süre maruz kalınmasıdır, bu da sonrasında rahatsızlık ve acı veren ağrılı güneş yanıklarına neden olur.

Güneş ışınlarına maruz kalmış ve tahriş olmuş bir cildi havuz suyundaki kimyasallara ya da deniz suyunun yüksek tuz içeriğine maruz bırakmak ise enfeksiyon anlamında tehlike oluşturabilir. Aynı şekilde ikinci dereceden bir yanık sonrası yüzmek de, yanıklarla ilgili sorunlara yol açabilir, çünkü sudaki kimyasalların tahriş olmuş bir cilde daha kolay nüfuz edebilir. Dolayısı ile yanık oluşumu tamamen iyileşene kadar yüzmekten kaçınılması tavsiye edilir.

Deniz yanığının nedenleri

Güneş yanığı, DNA’nın UV-B ışığıyla uyarılmasından kaynaklanabilecek doğrudan DNA hasarına karşı vücudun reaksiyon  göstermesi durumudur. Oluşan hasar, daha sonra DNA onarımına geçer ve daha sonra oluşabilecek zararları önlemek için melanin üretimi gerçekleşir.

Deniz yanığının belirtileri

Güneş yanığı oluşan bir vücutta cilt kırmızıya döner ve yanmaya başlar. Yanık miktarı fazla ise, şişme ve kabarcıklar oluşabilir. Bunun yanı sıra ateş, üşüme hissi, bulantı, baş ağrısı ve halsizlik gibi durumlar yaşanabilir. İlerleyen zamanlarda ise cilt kaşınarak soyulmaya başlar ve vücut, yanığın oluştuğu hücrelerden kurtulur.

Deniz yanığı için tedavi yöntemleri

Karbonat: Karbonat, alkalik özelliği nedeniyle güneş yanıkları üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra karbonat, antiseptik özelliği ile güneş yanığına bağlı oluşan kaşıntıyı hafifletici özelliğe de sahiptir. Bunun için küveti soğuk suyla doldurun ve 1 fincan karbonat ekleyerek karıştırın. Daha sonra 15 dakika boyunca suda bekleyin. Ardından vücudunuzu kurutun. Bu uygulamayı tedavi süresince  günde 1 kez tekrarlayın.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve güneş yanıkları üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Bunun yanı sıra cildin doğal nem dengesini koruyarak tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Bunun için küveti soğuk suyla doldurun  ve 1 fincan yulaf ezmesi ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra 30 dk. boyunca banyo suyunda bekleyin. Ardından tampon şeklinde cildinizi havluyla kurulayın. Bu uygulamayı tedavi süresince günde 1 kez tekrrarlayın.

Aloe vera: Aloe vera, güneş yanıkları ile mücadelede mükemmel  bir antinflamatuar özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra yanık oluşumuna bağlı oluşan ağrıyı azaltarak yatıştırır. Bunun için Aloe vera yaprağının bir parçasından jel ayırın. Ayırdığınız jeli yarım saat buzdolabında bekletin, daha sonra cilt yüzeyine soğutulmuş jeli uygulayın. Jel cilt içine nüfuz edene kadar bekleyin, ardından yıkayın ve tampon şeklinde cildinizi kurulayın. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde uygulayın.

Beyaz sirke: Beyaz sirke, güneş yanığı sonrası oluşan ağrıya, kaşıntıya ya da enfeksiyonlara karşı mücadelede oldukça  etkindir ve asetik asit içerir. Bunun için kâğıt bir havluyu sirke ile ıslatın ve ağrılı bölgelere kompres şeklinde uygulayın ve bir süre bekletin.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.