www.saglikrehberim.net

Doğal Ağrı Kesiciler

Doğal Ağrı Kesiciler

Doğal ağrı kesici besinler, pek çok etkili ilaçtan daha kalıcı etkiye sahiptir, üstelik de hiçbir yan etkisi olmadan!Son yılların popüler araştırma konusu haline gelen, özellikle de fiziksel ağrıya maruz kalan kişilerin doğal ağrı kesici besinlere yönelmesi üzerine uzmanlar bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre fiziksel ağrı çeken kişilerin düzenli şekilde tüketmeleri gereken besinler şöyle sıralanıyor;

Siyah üzüm: Siyah üzümde yoğun miktarda bulunan antosiyonin ve kuersetin maddeleri sayesinde ağrı kesici etkileri üzerine çok fazla bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bunun yanı sıra siyah üzüm eklem kıkırdağını ve omurgalar arasındaki diskleri de korur.

Zencefil: Ağrı kesici ve iltihap söktürücü özellikleri bulunan zencefil, egzersize bağlı oluşan kas ağrılarını ciddi oranda azaltır. Bunun için günde 2-3 tatlı kaşığı zencefil tavsiye ediliyor.

Soya Fasülyesi: İçeriğinde bulunan yoğun etkisi ile soya fasülyesi, diz kireçlenmesi olan kişilerde ağrı ve hareket sorununu azalttığı belirtiliyor. Ayrıca soya fasülyesi erkekler de, kadınlara oranla daha etkilidir.

Zerdeçal: Zerdeçal rengini aldığı “curcumin” adlı pigment sayesinde, yoğun ağrı kesici ve iltihap söktürücü etkilere sahiptir. Düzenli olarak günde 200 mg zerdeçal tüketimi, kireçlenmeye bağlı oluşan ağrıyı azalttığı belirlenmiştir.

Kiraz ve vişne: Kiraz ve vişne içeriğinde bulunan antosiyanin maddesi sayesinde ağrı kesici, iltihap kurutucu ve kireçlenmelere karşı oldukça etkilidir. Bunun için mevsiminde tüketilmesi gereken kiraz ve vişneyi günde bir avuç tüketmek yeterli.

Balık: Özellikle de yağlı balıklar omega-3 içeriği sayesinde ağrıları azaltıcı etkileri ile bilinir. Haftada 2 kez balık tüketmek yeterli olacaktır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler yoğun miktarda antioksidan içerir ve bazik yapıları ile de oldukça etkilidirler. Yüksek oranda K vitamini de içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler kemikleri de kuvvetlendirir.

Ceviz: Ceviz yoğun miktarda Omega 3 içerir ve ağrıyı, iltihabı büyük oranda azaltır.

Keten tohumu: Yoğun miktarda omega 3 içeren keten tohumu ağrı kesici ve iltihap kurutucu özelliklere sahiptir.

Bu besinler içeriğindeki etkin maddeler sayesinde ağrı kesici etkileri bulunan besinlerdir. Hastaların bu besinleri ilaç olarak kullanmak yerine, günlük uyguladıkları diyetlerine uygun miktarda eklemeleri daha doğru olacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.