www.saglikrehberim.net

Deri ve Vücut Mantarına Ne İyi Gelir?

Deri ve Vücut Mantarına Ne İyi Gelir?
Mantar, bir tür deri  hastalığıdır. Mantarlar havada, toprakta, bitkilerde ve suda yaşarlar. Bazı mantar türleri insan vücudunda da yaşayabilmektedir.Bazı mantarlar, havada çoğalır ve kişiye, soluma yoluyla ya da temasla bulaşabilir. Bu anlamda mantar enfeksiyonları genellikle akciğerlerde yada cilt üzerinde başlamaktadır. Mantar enfeksiyonu daha çok bağışıklık sisteminin zayıfladığı yada antibiyotik kullanımı sonrası ortaya çıkabilir.Mantar enfeksiyonunu yok etmek bazen zor olabilir. Cilt ve tırnak enfeksiyonlarının ortaya çıktığı durumlarda, ilaçları doğrudan enfekte bölgeye uygulayabilirsiniz. Ciddi enfeksiyonlarda oral ilaçların kullanımı da söz konusu olabilir.

Mantarın nedenleri

Ayak mantarı: Hemen hemen dört yetişkinden birinde görülen ayak mantarı, cildi tahriş eden, kurutan ve kızartan bir mantar türüdür. Parmaklar arasında yaygın olan ayak mantarı, daha çok yüzme havuzlarında ve duşlarda yayılma gösterebilir.Tırnak enfeksiyonları: Onikomikoz, herhangi bir tırnak enfeksiyonunun adıdır. Tırnak rutubeti, yaygın bir enfeksiyondur ve tırnaklarda oluşan şekil bozukluğu ve kalınlaşması gibi etkileri vardır. Ayak tırnakları enfeksiyonları, ayak mantarına bağlı olarak gelişir.Kasık mantarı : Spor adamlarında ve genç erkekler arasında daha çok görülen kasık mantarı, kasık ve çevresinde kaşıntılı, kırmızı bir döküntü ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kasık mantarı, genellikle çok terleyen insanlarda görülür.Cilt mantarı : Bu mantar türü vücudun pek çok bölgesinde görülebilir fakat genellikle karın bölgesine oluşur.Saç mantarı : Saç mantarı genellikle küçük çocuklar üzerinde etkilidir ve saç dökülmesine ve iltihaba neden olabilir. Hiçbir belirti göstermeden bu mantarla enfekte olabilirsiniz ve taşıyıcı olabilirsiniz.

Mantarın belirtileri

  • Kaşıntı
  • Ciltte soyulma
  • Ciltte çatlama
  • Enfekte vücut kısmının ağrısı (kulak, ayak, tırnak, kafa derisi vb.)
  • Enfekte saçların kırılması ve yok olması
  • Parmak ve ayak tırnakların tahriş olması
  • Renk değişikliği

Mantar için tedavi yöntemleri

 Elma sirkesi: Elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonu için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Bu anlamda elma sirkesi, enfeksiyona neden olan mantarları öldürmede son derece etkilidir. Bununla birlikte elma sirkesi, hafif asidik yapısı ile enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bunun için 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 fincan ılık suya karıştırılır ve günde iki kez tüketilir.
Yoğurt: Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek amacı ile kullanabileceğiniz bir diğer yöntem sade yoğurt olacaktır. Sade yoğurtta yer alan probiyotikler, laktik asit üretirler ve bu şekilde mantarların büyümesini kontrol altında tutarlar. Bunun için pamuğu yoğurtta ıslatın ve enfeksiyonlu bölgeye uygulayarak 30 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla durulayın. Vajinal enfeksiyonun ortaya çıktığı durumlarda ise, yoğurda bir tampon batırın ve yaklaşık 2 saat vajinaya tampon şeklinde uygulayın. Bunu günde iki kez uygulayın.Sarımsak: Sarımsak, her türlü mantar enfeksiyonu için son derece etkilidir. Sarımsak içeriğinde bulunan antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri sayesinde iyileşme sürecini de hızlandırır. Bunun için 2  sarımsağı karanfil ile ezin ve kıvam alması için birkaç damla zeytinyağı ilave edin. Gerekli alanlara uygulayın ve 30 dakika boyunca açık şekilde bırakın. Daha sonra bölgeyi ılık suyla yıkayın ve cildi tamamen kurutun.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.