www.saglikrehberim.net

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Soğuk havaların baş göstermesiyle daha çok görülmeye başlayan ve aslında nezle veya gribal enfeksiyon belirtisi olarak bilinen burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap arayacağız. Paylaşacağımız bilgilerle burun tıkanıklığı sorunu olan ve rahat bir nefes almak isteyenlere yönelik faydalı yöntemler sunacağız.

Burun tıkanıklığının başlıca sebepleri eğer burun eğriliği veya kronik bir rahatsızlık yok ise havaların soğumasıyla birlikte sinüslerde oluşan iltihaplanmanın artması ve buna bağlı olarak gelişen gribal bakterilerin nefes alış verişini güçleştirmesidir. Kimi durumlar burun tıkanıklığı ileri seviyelere ulaşarak burundan nefes almayı tamamen zorlaştırabilir ve ağız yoluyla nefes almaya yönlendirebilir. Ancak bu durum kişide yorgunluğa, ağız ve dudak kuruluğuna ve havanın filtrelenememesi sebebiyle ilerleyen süreçte farklı hastalıklara yol açması da muhtemeldir. Ayrıca burun tıkanıklığı baş ağrısı da yapmaktadır. Bu sebeple uzun soluklu burun tıkanıklıklarında mutlaka doktora görünmek gereklidir.

Burun Tıkanıklığına Karşı Evde Yapılabilecek Yöntemler

Burun tıkanıklığınızın sebebi soğuk havalar ile gelişmiş ise henüz bu evrede, kendi evinizde uygulayabileceğiniz yöntemler ile kısa sürede sorunu çözmeniz mümkündür.

Tuzlu Su: 1 Çay bardağına 1-2 çay kaşığı tuzlu su atarak karıştırın ve ardından burnunuza çekerek yutmadan ağızdan veya burundan tekrar çıkarın. Günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın, tuzlu su burun tıkanıklığına sebep olan bakterilerin çoğalmasını önleyerek doğal bir tedavi süreci izlemenize yardımcı olacaktır.

Nemli Oda: Nemli odada istirahat etmeniz burun tıkanıklığınızı açmanız için faydanıza olacaktır. Bunun için oda da kaynayan bir çaydanlık olması güzel olur. Sobalı evler için bu yöntem tercih edilebilir veya buhar cihazı ile oda içerisinde aşırı olmamak kaydıyla buhar iyi gelecektir.

Serum: Eczanelerden temin edeceğiniz tuzlu serumlar burun tıkanıklığınızı açmanıza katkı sağlayacaktır. Okyanus suyu veya deniz suyu olarak burun tıkanıklığını açmak için kullanacağınızı belirtmeniz, eczacının size doğru serumu vermesini sağlayacaktır. Küçük boy serum işinizi görecektir, uzun süre ağzı açık bulunan serumlar etkisini yitirmektedir. Bu sebeple serumu şırınga yardımıyla çekerek, iğnesini çıkarıp burnunuza basabilirsiniz.

Nane ve Limon Çayı: İstirahat sürenizde nane ve limondan oluşan doğal bitki çayı tüketmeniz hem tıkanıklığa hem de soğuk algınlığınıza iyi gelecektir. Uzun süre kaynatmadan nane limon çayını tüketebilirsiniz.

Burun tıkanıklığına sebep olan bakteriler sünüşlerde meydana geldiğinden soğuk mevsimlerde ilk olarak kendinizi sıcak tutmalısınız. Kesinlikle ve kesinlikle başınız ıslak olarak veya duş alarak dışarıya çıkmamalısınız. Aksi taktirde sadece burun tıkanıklığı değil zatürreye kadar giden yorucu bir hastalık süreci yaşayabilirsiniz.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.