www.saglikrehberim.net

Zeka Geliştiren 10 Besin

Zeka Geliştiren 10 Besin

Yediğiniz  besinler zeka seviyenizi artırır mı? Dengeli beslenme belki sizi şampiyon yapmaz, fakat beyin gücünüzü geliştirebilir. Herhangi bir fast food menüsü yedikten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Tabi ki ağır ve miskin öyle değil mi?

O halde bütün bunları bir kenara bırakalım ve sizlere zekanızı geliştiren yiyeceklerden bahsedelim;

Balık: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, düzenli balık tüketimi, hafıza kaybı oluşma riskini ciddi oranda azaltır.

Kahve: 1 fincan kahve sayesinde dikkatinizi kolayca toplayabilirsiniz.

Kuruyemiş: Sağlıklı bir atıştırmalık arıyorsanız, kesinlikle kuruyemiş tercih edin. Şekerli yiyecekler kişiye ani bir enerji verir fakat bu kısa sürelidir. Boş kalori dediğimiz bu tür besinler yerine, sağlıklı yağlarla beslenmek enerjinizi artırarak beyin gelişiminizi destekler. Bunun için düzenli olarak günde 1 ya da 2 avuç kuruyemiş tüketmenizde fayda var.

Su: Suyun içeriğinde bulunan dehidrasyon, dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur ve hafızanızın güçlenmesini sağlar. Bunun için günde en az 2 litre  su içmeye özen gösterin.

Yulaf: Yulaf, sindirimi oldukça yavaş olan bir besindir. Bunun yanı sıra bedene uzun süreli enerji vererek beyin gücünü artırmaya yardımcı olur.

Yumurta: Klorin kaynağı olarak bilinen yumurta sarısı, hafızayı artırarak beyin gücünüzü kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre ise, fazla miktarda klorin alımı hafıza testlerinde oldukça iyi sonuçlar vermiş ve buna bağlı olarak beyin hasarlarının da önlenmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Yumuşak meyveler: Yapılan araştırmalar, Ahududu, böğürtlen ve kiraz gibi yumuşak meyvelerin yaşlanma belirtilerini 2.5 yıla kadar gerilettiği belirlenmiştir.

Çay: Güne 1 bardak yeşil çay içerek başlamak, beyninizin tüm fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur. Çünkü yeşil çay içeriğinde antioksidan barındırır ve bu sayede beyindeki nöron üretimi artar. Bunun yanı sıra yeşil çay, içeriğinde bulunan inorganik bileşenler sayesinde hafıza kaybını ve dejenaratif hastalıkları önler.

Çikolata: Yapılan araştırma sonuçlarına göre, 1 ay boyunca düzenli olarak günde 2 fincan sıcak  kakao tüketmek hafızayı güçlendirerek  kan akışını hızlandırdığı  belirlenmiştir.

Ispanak(Yapraklı sebzeler): Kızartma gibi ağır besinler yerine,  yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin. Zira  yeşil yapraklı sebzeler  antioksidan deposudur ve hafıza kaaybını büyük oranda önler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.