www.saglikrehberim.net

Kuran’da Adı Geçen Şifalı Besinler

Kuran’da Adı Geçen Şifalı Besinler

Kuran’da adı geçen ve insan sağlığına pek çok faydaları olan besinleri bu yazımızda mercek altına aldık, işte o besinler ve faydaları..

Hurma: Hurma ensülin salgılanmasını düzenli olarak sağlar ve şeker dengesini korur. Ayrıca hurma hamilelik döneminde tüketilirse, doğumun kolay gerçekleşmesini sağlar. Lohusalık döneminde tüketildiği vakit, süt hormonlarını harekete geçirir, bu sayede anne sütünü artırmaya fayda sağlar. Bu konuda peygamber Efendimiz şöyle buyurmuş,”Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağır başlı olur.” Hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi, zira hurmadan daha iyi bir yiyecek olsaydı, Allah öteki meyveleri Meryem’e ikram ederdi. Hurmada glikoz yoktur, içinde A, C, B1, B2, B3, B6, B9, B12 ve K vitaminlerini barındırır.

A vitamini  oldukça etkili bir anti oksidandır. Dolayısı ile ağız ve akciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Vücuttaki DNA, hücre zarı ve protein yapısını destekler, bu sayede kalp ve damar hastalıklarını da engeller. Sperm kalitesini de destekler.

Hurma içeriğinde bulunan zeaksantin maddesi sayesinde kas erimelerine karşı da oldukça etkilidir. Kas kaybının önüne geçer ve idrar söktürücüdür. Bu da vücuttaki ödem oluşumunu engeller. Taze hurma aynı zamanda adet ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, dolayısı ile kabızlığın en etkili besinidir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan hurma, ayrıca bağırsak kanserine neden olabilecek biyokimyasal maddelerin azalmasına yardımcı olur.

Bal: Flüktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içeren bal aynı zamanda magnezyum, potasyum, kalsiyum, bakır, iyot, çinko, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi bazı mineralleri de barındırır. Bunun yanı sıra B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminlerini de içeren balın sindirimi çok kolay olduğundan bağırsakların ve böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bal, tam anlamıyla bir enerji kaynağıdır. Ilık su ile beraber içildiğinde kana karışır ve bu sayede beynin çalışma hızını artırır. Vücutta oluşan bakterilerin, maya ve küfün önüne geçerek vücut direncini artırır. Doğal bir antioksidandır.

Yaranın üzerine uygulandığında, deriyi oluşturan dokunun gelişimini büyük oranda hızlandırır. Ayrıca dokuda oksijenli su meydana getirerek mikropların önüne geçer. Dolayısı ile bal, böcek sokmalarında, kesik tedavisinde, egzamada ve yanıklarda oldukça etkilidir.

Zeytin ve Zeytinyağı: Zeytinyağı, kalp  damarlarını koruyarak besler. Göğüs  kanserinin önüne geçer. Kötü kolesterolü düşürerek damarların küçülmesini önler. Doğal bir antioksidandır. Damar sertleşmesini önleyen madde özellikle ilk sızma zeytin yağında bulunur. Anne sütünü  artırmaya yardımcıdır, aynı zamanda mide kanserine karşı da oldukça etkilidir.

Sirke: Metebolizmayı hızlandıran sirke, zayıflamada da oldukça etkilidir. İnce bağırsağı temizleyen sirke, gargara yapıldığı taktirde ağızdaki  mikropları öldürerek oluşabilecek enfeksiyonların da önüne geçmiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.