www.saglikrehberim.net

Kilo Aldıran Yanlış Alışkanlıklar

Kilo Aldıran Yanlış Alışkanlıklar

Çoğu Zaman Kilo Vermek isterken daha fazla kilo aldığınızı farkedebilirsiniz Böyle durumda ben neden kilo alıyorum diye düşünebilirsiniz. Kilo almanızda önemli rol oynayan yanlış beslenme ve sağlıksız yeme alışkanlığıdır.

Kilo Aldıran Yanlışlar

1. Neden kilo alıyorsunuz ? Çok hızlı yemek yemek, lokmalarınızı olduğundan çok fazla büyük tutmak, çok az çiğnemek ve yemek süresince kullanılan kaşık ve çatalın sürekli olarak elde olması kilo almanızın nedenlerinden biridir. Yemek yeme alışkanlığınızı zorda olsa değiştirmeniz şart. Yemeğe başlarken kendinizi şartlandırmanız küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemeniz midenize birden yüklenmeyip sindirimi daha kolaylaştıracağı için kilo vermenizde etkili olacaktır. Diyet uzmanlarının söylediği lokmaları fazlası ile çiğnemek gerekir. Çok çiğnemeniz ve lokmalarınızı küçültmeniz yemek yedikten sonra size ağırlık hissi vermeyecek yemekten sonra hemen uzanma ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Oturduğunuz öğünlerden doygunluk hissini aldığınız an kalkmaya özen gösterin. Çiğnemeden yenilen besinlerin unutulmamalıdır ki mideyi genişletmesi kaçınılmazdır.

2. Kilo aldıran bir diğer yanlış beslenme şeklide Bilgisayarın başında televizyonun karşısında ve elinizde gazete varken yemek yemektir. Tv ve Bilgisayar karşısında yemek yeme alışkanlığından kurtulmanız şart.

3. Öğün atlamak ; Öğünlerinizi atlamadan düzenli bir şekilde yiyin. Sık ve az yemek  metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Açlığınızı ihmal ettiğiniz takdirde yediklerinizin yağa dönüşeceğini unutmayın. Aç kaldıktan ve sonucunda az yemek yedikten sonra bile vücut alacağı her vitamini yağa dönüştürecektir. Vücudun kendini korumaya alma şeklidir bu. Tekrar aç kalacağında buradan beslenecektir çünkü.

4. Stres, regl dönemi, üzüntü ve sıkıntılı durumlar açlık hissinizi arttırabilir ve sizi buzdolabının önüne çekebilir. Bu durumda bir iki meyve ile atlatmaya gayret edin.

5. Yemek düzeni ; Düzenli, ölçülü sık ve az yemeye özen gösterin.

6. Yanlış saatlerde beslenme kilo aldırır; Akşam 6’da yemek yiyorsunuz ve 2’ye kadar oturuyorsunuz doğal olarak vücudunuz yemek isteyecek. Yaptığınız en büyük yanlıştır bu beklide. Eğer siz yatana kadar bir şeyler yemek isterseniz bu meyvede dahil bu size kilo olarak geri dönecektir. Çünkü yatmaya yaklaştınız ve hareket durumunuz azaldı. Uzmanların ile getirdiği durum ise açlık hissedilmese de alışkanlıktan kaynaklı bir şeyler yemek. Bir hafta da bu alışkanlığınızı yenebilirsiniz.

7.Su içmeden hiçbir vücut düzeni doğru çalışmaz. Örneğin; halsiz ve yorgunluk, soğuk ayak ve eller, depresyon, baş dönmesi, kabızlık, sırt ağrısı, şeker yeme isteği, krampların artması, migren ağrıları, asabiyet ve sürekli sinirlilik hali.. Uzun süre su içmeyen insanlar obeziteye yatkın aynı zamanda kanser ve kalp hastalıklarının adaylarıdır.

8. Önemsemediğiniz abur cuburlar size sandığınızdan daha çok kilo aldırır. Yemekten önce atıştırmak için asla abur cubur yemeyin. Size kilo alımınızda ekstra kar sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.